Frøken Nitouche …laver halløj i klostret!
Figaros vender som altid det hele på hovedet i deres hæsblæsende og komiske opsætning af Frøken Nitouche …laver halløj i klostret.
Det bliver hylende morsomt, skævt, sprudlende og musikalsk i topklasse, når den gamle klassiske operette fra 1883 støves af og sendes gennem Figaros gakkede vridemaskine.
Bag klostermurene skjuler organisten Celestin sin sande identitet som komponisten Floridor, mens Frøken Nitouche drømmer om et liv i showbiz.
Da sangerinden Deloris Van Cartier – forklædt som nonne – søger tilflugt i klosteret, går det for alvor galt.
Forviklinger, skjulte identiteter og et helt garderhusarregiment skal nok få pulsen op hos både publikum og de fire medvirkende, der spiller, synger og danser alle roller.
Det hele bliver som altid leveret i en festlig blanding af operette, musical, soul og swing!
Medvirkende Lisbeth Kjærulff, Kristian Jensen, Jakob Weble
Kapelmester Allan Dahl Hansen
Dramatikere Lisbeth Kjærulff, Kristian Jensen, Jakob Weble
Kostumier Natalie Meldgaard